Wyniki wyszukiwania dla:

Historia


W Kielcach salezjanie swą działalność duszpasterską prowadzili w trudnym terenie. Herby, Czarnów to dzielnice robotnicze, zaniedbane, a miejscowa młodzież zagrożona była alkoholizmem, narkomanią, demoralizacją. Tutaj salezjanie pracowali i wychowywali tych, do których zostali posłani. Ks. Zbigniew Wójcik był pierwszym prezesem Stowarzyszenia Lokalnego SALOS CORTILE w Kielcach. 23 listopada 1993 roku odbyło się zebranie założycielskie, w którym uczestniczyli: ks. Zbigniew Wójcik, ks. Krzysztof Rodzinka, ks. Ryszard Szymeczko, Andrzej Bartocha, Rafał Słoma, Marek Pałczyński, Anna Król, Janina Kraj, Magdalena Topolska, Jarosław Kowalski, Krystyna Lisowska, Karol Topolski, Tyberiusz Brzeziński, kl. Andrzej Król, ks. Paweł Winiewski, Rafał Dorowski, Sebastian Tomala. Decyzją Urzędu Wojewódzkiego z 27 grudnia 1993 roku Stowarzyszenie Lokalna Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS CORTILE zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej. Przyjęta została nazwa CORTILE, co w języku włoskim oznacza boisko, podwórko, plac zabaw. Nazwa ta odpowiada terenom wokół kościoła, które rzeczywiście funkcjonowały jako podwórko, gdzie urządzano zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dzieci z Kielc.

SALOS od początku swego zaistnienia był partnerem konkretnym i wiarygodnym. Działacze stowarzyszenia po niespełna rocznej działalności zdążyli już zaimponować swą operatywnością i pomysłowością, zdobywając sobie liczne grono sympatyków i sponsorów. Przy ich pomocy CORTILE zorganizowało bardzo wiele imprez i wyjazdów, dając się poznać od jak najlepszej strony.

Przez wiele lat odbywały się zajęcia w 5 sekcjach: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego i kolarstwa. Prowadzone były jako typowo sportowe zajęcia, zwane treningami, jak i formacyjne, zwane spotkaniami. (zajęcia te odbywały się cotygodniowo w małych grupach wyznaczonych przez sekcję, w wymiarze przynajmniej godziny na każdą jednostkę).

Obecnie w Organizacji działają dwie sekcje: siatkówki i pływania. Nasi zawodnicy odnoszą sukcesy indywidualne i drużynowe. Pomagają im zatrudnieni trenerzy i instruktorzy, którzy organizują mecze i turnieje. Godna podkreślenia jest też bogata i różnorodna działalność rekreacyjna: zabawy zespołowe, turystyczne wyprawy w góry, rajdy rowerowe.

* tekst na podstawie książki „Rodzina Salezjańska w Kielcach 1918-2018”

Prezesi SALOS CORTILE:

ks. Zbigniew Wójcik (1993 – 2002)
ks. Sylwester Rozemberg (2002 – 2004)
ks. Grzegorz Dudek (2004 – 2008)
ks. Mirosław Łubiarz (2008 – 2014)
ks. Wojciech Strzelecki (2014)
ks. Krzysztof Golba (2014 – 2016)
ks. Karol Nadratowski (2016 – 2018)
ks. Jacek Gęca (2018 – 2021)
ks. Karol Romankiewicz (2021 – )

* daty na podstawie wpisów w KRS

Nasze instytucje